7.5 C
Brno
Čtvrtek, 25 dubna, 2024

Vědci zjistili, jak připravit sloučeniny při léčbě rakoviny

Vědci vynalezli způsob, jak připravit kladně nabité karborany – sloučeniny boru, vodíku a uhlíku. Tento objev může přispět k účinnější léčbě některých zhoubných nádorů pomocí tzv. protonové borité záchytné terapie.

TASR 20.09.2021 06:00
Foto: nature.com
Výsledky výzkumu, na kterém spolupracovali i vědci z české Akademie věd (AV ČR), byl zveřejněn v odborném časopise Nature Communications.

covid-virus
ČTĚTE AJ
Teenagery více postihuje myokarditida z vakcíny než covid, tvrdí studie
Protonová boritá záchytná terapie (PBCT), která pracuje se sloučeninami bóru a vodíku (Boran) a sloučeninami bóru a vodíku a uhlíku (karborany), má podle odborníků velký potenciál při léčbě rakoviny. Tyto sloučeniny je totiž možné dopravit přímo do rakovinotvorných buňky a po jejím zničení zůstává okolní tkáň nepoškozené.

Funguje to tak, že Boran se vloží do rakovinové buňky, která se ozáří protony a vznikne „léčebné“ radioaktivní záření alfa, které se uvolní lokálně právě z Boran. „Tato jednoduchá a lokální provedena jaderná reakce, která podmiňuje existenci PBCT, tak zaručuje, že okolní tkáň se nepoškodí,“ vysvětlil Drahomír Hnyk z Ústavu anorganické chemie AV ČR.

„Izotop 11 B je schopen po reakci s protony emitovat záření alfa, v Boran a karborany je ho 80 procent,“ říká Hnyk s tím, že čím více atomů v podobě těchto sloučenin se dostane do buňky, tím je to lepší.

Antarktida, sníh, led, zima
ČTĚTE AJ
Ozónová díra nad Antarktidou je letos mimořádně velká
Kladně nabité karborany na rozdíl od záporně nabitých, které se využívaly v dosavadních experimentech AV ČR a protonové centra v Praze, nabízejí další možnosti, jak zlepšit léčbu pomocí metody PBCT.

„Tyto principiálně nové materiály mohou významně přispět tam, kde může být přechod do okolního prostředí pro kationty mnohem jednodušší – například přes buněčnou membránu pomocí tzv. iontových kanálů, „přibližuje Hnyk. „Dosud byly Boran známé pouze jako nenabité nebo záporně nabité chemické sloučeniny,“ připomíná.

Na výzkumu se podíleli pracovníci Univerzity Pardubice pod vedením Aleše Růžičky společně se skupinou z Ústavu anorganické chemie AV ČR zabývající se chemií Boran a příspěvkem vědců z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR a Auburn University v americké Alabamě.

- Komerční sdělení-magazín

Mohlo by vás zajímat

- Komerční sdělení-PR články
- Komerční sdělení-magazín
- Komerční sdělení-magazín

Doporučené články z rubriky

- Komerční sdělení-aktuality