7.5 C
Brno
Úterý, 3 prosince, 2024

Aston Martin Valhalla: Pozor, vyráží dech!

Dokáže zrychlit na stovku za 2,5 s a maximální rychlost je stanovena na 350 km / h.
Od Jakub Jesenská Naposledy aktualizováno červenec 26, 2021
Britská automobilka Aston Martin se trefila do černého, ​​když nedávno ukázala světu produkční verzi již v roce 2019 představeného konceptu Valhalla. Hybridní „hyperšportiak“ s originálními křivkami a propracovanými detaily dokáže akcelerovat z klidu na stovku za necelé tři sekundy!

Původní koncept pod označením AM-RB 003 představila ostrovní značka už před dvěma sezónami. Avšak již samotný pracovně technický název hodně optimismu v otázce zavedení sporťáku do výrobního procesu nedával. Poté, co do vedení automobilky Aston Martin přišel krizový manažer Lawrence Stroll a s ním i ekonomické škrty v rozpočtu, se již s tímto projektem obecně ani nepočítalo. Jenže studie AM-RB 003 se dostala do další fáze!

Designový jazyk čerstvého vozidla se od nepříliš výrazné studie posunul podstatně atraktivnějším směrem. Super výkonný hybridní supersport s efektní maskou disponuje sérií aerodynamických prvků i propracovaných detailů. Automobilka Aston Martin se po úspěchu svého prvního SUV s označením DBX na více než dva roky odmlčela a neukázala nic významně nového. Valhalla za to bradaté čekání však stojí!

Vozidlo dostalo sebevědomou podobu, výraznou masku jasně odkazující na designovou školu Aston Martin, ale s novým přístupem otevírajícím dveře do další kapitoly značky. Na výsledku je evidentní inspirace a převzetí několika prvků z F1, ale současně i velký cit pro detail a celkový sportovní výraz vozu. Sériově vyráběná Valhalla zaujme ze všech stran, předek a zadní část jsou navíc umocněny rafinovanými světlomety.

Podstatná část automobilu je vyrobena z kompozitních materiálů. Právě proto je jeho váha jen 1550 kg. K dynamickým parametrům mu navíc napomáhají některé aerodynamické prvky, mezi nimiž nechybí masivní zadní spoiler či vzduchové tunely táhnoucí se od předku vozidla až po jeho zadní část. Valhalla využila i několik osvědčených prvků z modelu Valkyrie, oproti kterému je však její tvarování podstatně komplikovanější.

Pohon je po novém hybridní. V praxi to znamená čtyřlitrový přeplňovaný osmiválec s dvojicí turbodmychadel spolu s elektromotory, které pracují na jedné nápravě. Kombinovaný výkon tohoto ústrojí je 937 koňských sil. I díky této kombinaci dokáže tato mašina zrychlit z klidu na stoku za 2,5 sekundy, přičemž maximální rychlost je stanovena na 350 km / h. Čistě na elektřinu absolvuje auto vzdálenost 15 km při rychlosti až 130 km / h.

Interiér je zatím předmětem tajemství stejně jako cena. Interiér tak bude odhalen později, ale i tam bychom měli najít prvky a „vychytávky“ z monopostů F1. Na druhou stranu Valhalla nabídne také přiměřenou dávku luxusu. Běžné cestování usnadní stejně asistenční systémy včetně adaptivního tempomatu nebo systému hledání mrtvých úhlů. Podle neoficiálních informací by se cena hyperšportového vozidla měla pohybovat kolem částky 780.000 eur. V případě limitované série se mluví maximálně o 500 kusech modelu Valhalla ..

Víte, co znamená slovo Valhalla?
Valhalla je v staronordickej mytologii místo, kam přicházejí po smrti padlí hrdinové. V životě starých Vikingů měla válka významné místo. Svědčí o tom i místo jejich posledního odpočinku – Valhalla (Valhôll), Síň slávy, či Síň zabitých. Do Valhally se dostali pouze hrdinové usmrcení v boji. Mýtická Valhalla byla obrovská vysoká síň, měla nádvoří, 540 dveří, přičemž z každých při posledním boji v ragnaröku, najednou vyrazí 800 einherjové – mrtvých válečníků. Einherjové žili ve Valhalle spolu s Odinem (hlavní bůh norské mytologie) a Valkyrie – Ódinovým bojovnice a služebnice. Do Valhally se však dostala jen polovina mrtvých válečníků. Mezi Odinem a bohyní FREY, jeho manželkou byla tajná dohoda, podle níž ta druhá polovina mrtvých hrdinů putovala do jejího sálu ve Fólkvangu. Mytologie popisuje život einherjové ve Valhalle celkem detailně, např. jejich jídelníček se skládal z masa a slaniny z věčně ožívající kance Saehrimniho a medoviny od kozy Heidrun, která stojí na nejvyšším místě Valhally – na její střeše, odkud se krmí listy stromu laeradu. A krásné Valkýry mrtvým bojovníkům nalévají medovinu do pitných rohů. Za stolem spolu s nimi sedí i sám bůh Odin, který krmí masem ze stolu svých dvou vlků – Geriho a Frekiho.

- Komerční sdělení-magazín

Mohlo by vás zajímat

- Komerční sdělení-PR články
- Komerční sdělení-magazín
- Komerční sdělení-magazín

Doporučené články z rubriky

- Komerční sdělení-aktuality