Každý z nás se může ocitnout v situaci, kdy přijdeme o zaměstnání a jsme nuceni poohlédnout se po novém. Abychom jej našli, chce to hledat na více místech, být trpělivý, ideálně také mít pozitivní přístup a především mít kvalitně zpracované CV neboli curriculum vitae nebo také česky – životopis. Jak jej však napsat, aby vám pomohl k rychlému nalezení nového zaměstnání, aby nepůsobil špatně a případné zaměstnavatele neodrazoval od vašeho přijetí?
Nechte se inspirovat, ale udělejte drobné rozdíly
Na internetu najdete mnohé vzory pro psaní životopisů. Můžete je směle využít a nechat si velmi dobře poradit, jak by mohl váš životopis vypadat. Udělejte však alespoň drobné odlišení, aby nešlo o naprosto shodnou kopii, která se liší jen v obsahu. Personalistky snadno poznají, že jste použil šablonu, mají tam takových spousty. To stejné platí, pokud se ucházíte o místo v malé firmě – certifikace firem a váš životopis si čte přímo majitel firmy. Malá odchylka v úpravě, stylu písma a podobně životopis příjemně odliší od jiných.
Nezapomeňte na důležité skutečnosti radí Personaliska.cz
Na začátku životopisu uveďte vaše osobní údaje. Zkontrolujte pečlivě telefonní číslo a e-mail, aby se k vám případná odpověď dostala. Z osobních informací neuvádějte rodinný stav, politické zaměření, náboženské vyznání, počet dětí… Na takové informace nemá zaměstnavatele právo, říká Pavlína Navrátilová z pracovního portálu Personalistka.cz.
Následovat bude vaše vzdělání. Neopomeňte ani na kurzy, školení, získané osvědčení nebo certifikáty, zvláště tehdy, když vám pomohou k dosažení požadované pracovní pozice. Žádané jsou znalosti z oblasti IT, jazyků, řidičský průkaz, komunikační dovednosti…
Přehled vaší pracovní praxe
Nemusíte uvádět úplně všechna zaměstnání, zvláště pokud jste v nich setrvali pár týdnů. Vypíchněte to důležité, co se pojí k práci, kterou chcete dělat teď. Ke každé pak v bodech stručně uveďte, co bylo vaší pracovní náplní. Zdlouhavé vypisování a popisy se do životopisu nehodí.
Na závěr uveďte své kladné stránky. Jste časově flexibilní? Nebo spolehliví, důslední, komunikativní, máte rádi práci v týmu? Vše toto většinu zaměstnavatelů zajímá.
Pozor dejte na gramatické chyby. Ty by mohly vašeho budoucího zaměstnavatele odradit. Zvláště na pozicích, kde budete muset psát, komunikovat se zákazníky e-mailem, na chatu…