13.7 C
Brno
Čtvrtek, 1 června, 2023

Levné léto. 10 tipů, jak ušetřit na dovolené, v zahradě i kuchyni

V létě prý jde všechno snadněji, sluníčko a teplo nám mnoho věcí usnadňují a dávají i skvělé příležitosti na šetření. Přinášíme vám 10 tipů, na čem všem lze v létě doma uspořit.

Facebook
Vše se dá zužitkovat, což v létě uskladníte, v zimě najdete, dokonce v biokvalitě. A ušetříte samozřejmě. Foto: shutterstock.com

otužujte
Otužujte vodou i vzduchem a úspory budou viditelné. Jednoduchá rovnice: Pokud se budete sprchovat ve studené vodě, ušetříte za teplou. Pokud je to pro vás příliš velký skok, tak alespoň z té teplé uberte pár stupňů, i to se počítá. Nebojte se ani počasí, venku je už opravdu příjemně, i když je pod mrakem. Také platí úsporná rovnice: Čím méně oblečení budete nosit, tím méně budete prát. V vedrech to je jasné – chodí se naboso, děti bez trička, ty menší i zcela bez šatů … ubírá vrstev však možná i nyní – děti si nemusí oblékat hned mikinu, jen proto, že zašlo slunce a chodit jen pantoflích nebo i zcela naboso možná i po mokré trávě. A když jsou v pohybu, což většinou jsou, tak jim chladno opravdu nebude.

Nekupujte, co si můžete vyrobit
Je toho opravdu hodně. Pokud máte přebytek ovoce, a nevíte, co s ním – pomůže mixér nebo odšťavovač. Čerstvý džus nebo smoothie je v létě skvělým, chutným a navíc zdravým osvěžením. Přidáte mléko – máte koktejl, přidáte tvaroh, bílý jogurt či zakysanou smetanu – máte ovocný krém, přidáte šlehačku, dáte zamrazit – máte domácí zmrzlinu. V obchodech dnes dostat už i kornouty, takže děti ji mohou mít takovou tu „opravdovou“.

Připravit můžete také osvěžující nápoje, stačí mít po ruce citrón, pár bylinek či květů – například pokud necháte vyluhovat květ bezu a mátou a citronem, získáte svěží voňavou limonádu. Existují však i specifičtější bylinky – například „kola“, která vůní opravdu připomíná coca-colu, vděčná je také meduňka, ti, kteří rádi experimentují, mohou přidat do džbánu i kousek skořice či hřebíčku.

Vyrobit si můžete i běžné potraviny jako jogurt, brynzu, chléb …, také přípravky jako gel na praní, zubní pastu, kondicionér na vlasy, balzám na rty, mýdlo, krém na ruce … Mnohé návody jsou překvapivě jednoduché a opravdu levné .

Dovolená. A musí být?
Stovky eur ušetříte, pokud se vzdáte drahé dovolené v zahraničí, ale i na Slovensku. Můžete zůstat doma a podnikat zajímavé jednodenní výlety do bližšího či vzdálenějšího okolí, případně i přespávat v přírodě. Uznáváme, že je to trochu odvážný návrh, zvláště pokud jste zvyklí v létě někam vypadnout, ale doba je těžká, zaměstnání nejisté a pokud zůstanete doma, dost ušetříte.

Další výhody kromě těch finančních? Nebudete se muset nikam složitě přesouvat, ale zůstanete pohodlně ve svém. Pokud se dostaví nějaké zdravotní problémy, navštívíte svého lékaře či nejbližší pohotovost a nebudete muset hledat doktora v cizím prostředí. Odpadá také stres z jazykové bariéry. Říká se také, že po absolvování dovolené by člověk potřeboval další, aby se z ní zotavil. Strávit čas v úplně cizím prostředí a muset se v něm orientovat, to dá často pořádně zabrat. Zvažte proto, zda si tento rok namísto Balkánu neudělat dovolenou na balkoně.

Levné volno na Slovensku
Pokud však na dovolenou přece jen chcete, protože toužíte změnit vzduch a odpočinout si po prožité karanténě, upřednostněte Slovensko a vybírejte si takové lokality, které celkově navštěvuje méně turistů. Služby a atrakce tam budou levnější nebo nebudou vůbec žádné, a tak vás nic nebude lákat utrácet své tvrdě vydělané peníze. Když je člověk na dovolené a uvolní se, má tendenci dopřát si více, po příchodu domů však může být překvapen, kam se všechny ty peníze poděly.

Hledejte si levnější ubytování, klidně to může být i čistá a stroze zařízená ubytovna. Beztak se do ní vrátíte jen přespat. Ušetříte, pokud si na dovolené budete moci sami vařit. Nemusíte tak chodit do restaurací nebo využívat stravování v hotelech. Že je to otrava a alespoň na dovolené si chcete od hrnců odpočinout? Vždyť nemusíte vařit složité jídla. Nebo naopak: pokud rádi vaříte, ale nemáte na to v každodenním shonu hodně času, právě dovolená vám může poskytnout prostor a čas, abyste své vášni mohli věnovat naplno.

- Komerční sdělení-magazín

Mohlo by vás zajímat

- Komerční sdělení-PR články
- Komerční sdělení-magazín
- Komerční sdělení-magazín

Doporučené články z rubriky

- Komerční sdělení-aktuality