7.5 C
Brno
Sobota, 20 dubna, 2024

Teenagery více postihuje myokarditida z vakcíny než covid, tvrdí studie

Teenageři jsou vystaveni většímu riziku zánětu srdečního svalu jako vedlejšího účinku proticovidovej vakcíny od konsorcia Pfizer / BioNTech než zdravotních následků samotné nákazy koronavirus. Tvrdí to studie amerických vědců, o níž píše britský deník The Guardian.

TASR 19.09.2021 10:00 covid-virusFoto: Shutterstock
Studie Kalifornské univerzity ukázala, že zdraví chlapci ve věku 12 až 15 let měli čtyři až šest ráz větší šanci dostat zánět srdečního svalu (myokarditidu) související s vakcínou než skončit v nemocnici s covidom.

Většina dětí, u kterých se vyskytly vzácné nežádoucí účinky, je měli během několika dnů od podání druhé dávky vakcíny od Pfizeru, i když podobné vedlejší účinky měla vakcína od Moderni. Stav přibližně 86 procent chlapců s vedlejšími účinky vyžadoval nějakou formu nemocniční péče.

očkování, Moderna, koronavirus
ČTĚTE AJ
Účinnost vakcíny od Moderni časem klesá, potřebná bude i třetí dávka
Profesor dětské imunologie a infektologové z Univerzity v Southamptonu Saul Faust, který se na výzkumu neúčastnil, řekl Guardianu, že výsledky studie podporují opatrný přístup Britského výboru pro vakcíny a imunizaci. Výbor nedoporučil očkování zdravých dětí ve věku od 12 do 15 let, avšak konečné slovo budou mít hygienici, kteří mají rozhodnout do konce tohoto týdne. Vakcínu mohou v Británii podávat dětem ve věku 12 až 15 let, které by mohly být ohroženy covidom, a také dětem žijícím ve společné domácnosti s ohroženou osobou.

Vědci z Kalifornské univerzity zkoumali během prvního pololetí 2021 vedlejší účinky proticovidových vakcín u amerických dětí ve věku 12 až 17 let. Zánět srdečního svalu se vyskytl v průměru 162 ráz na milion očkovaných zdravých dětí ve věku 12 až 15 let a 94 ráz u 16- a 17-letých chlapců. Z dívek byl výskyt myokarditidy nižší: 13,4, respektive 13 případů na milion.

covid-virus
ČTĚTE AJ
Léky pro pacienty s covidom mají vážnější nežádoucí účinky jako vakcína
Britský deník připomněl, že některé údaje o vedlejších účincích očkování se evidují jinak v USA ve srovnání s Británií, kde jsou i větší odstupy mezi jednotlivými dávkami. Britské úřady uvádějí pouze šest případů myokarditidy na milion očkovaných vakcínou od Pfizer / BioNTech. Nedávný výzkum pod gescí Anglického úřadu veřejného zdravotnictví zjistil, že 14 procent dětí nakažených koronavirus mělo některé příznaky onemocnění ještě i po 15 týdnech. Studie však nezjistila rozdíl v pocitech únavy mezi dětmi, které prodělaly covid, a neinfikovanými dětmi. Podle Guardianu z toho vyplývá, že děti nemají ty nejnepříjemnější příznaky dlouhodobého covidu.

molnupiravir
ČTĚTE AJ
Lék proti covidu firmy Merck lze schválí před koncem roku
„Velká většina případů myokarditidy se vyskytla po druhé dávce vakcíny, takže podání pouze jedné dávky by mohlo chránit děti a zároveň snížit riziko vedlejších účinků,“ píše The Guardian.

Deník v souvislosti s výsledky studie oslovil i britský regulační orgán pro léky MHRA. „Přišli jsme k závěru, že vakcíny proti COVID-19 od společností Pfizer / BioNTech a Moderna mohou mít jistou spojitost s malým nárůstem těchto velmi vzácných případů. Tyto případy měly tendenci mírného průběhu a velká většina pacientů se zotavila s pomocí jednoduché terapie a odpočinku, „uvádí MHRA.

- Komerční sdělení-magazín

Mohlo by vás zajímat

- Komerční sdělení-PR články
- Komerční sdělení-magazín
- Komerční sdělení-magazín

Doporučené články z rubriky

- Komerční sdělení-aktuality